Breadcrumbs – czym są okruszki w menu strony www?

Breadcrumbs - czy są okruszki w menu strony www?

“Okruszki chleba” - bo tak dosłownie brzmi tłumaczenie tego zwrotu, wcale nie mają nic wspólnego z pieczywem i kulinariami. Dlaczego nie można ich ignorować i warto zadbać o to, by były na Twojej stronie www?

Breadcrumbs - co to znaczy?

Breadcrumbs to tak zwane menu okruszkowe. Każda dobrze stworzona strona www posiada takie menu, ponieważ ułatwia ono poruszanie się po stronie i określenie obecnej lokalizacji w witrynie. Im większy serwis, tym bardziej breadcrumbs ułatwia nawigację po nim.

“Breadcrumbs ułatwiają nawigowanie na stronie – doceniają to zarówno użytkownicy, jak i roboty Google.”

Dlaczego okruszki są tak istotne?

Istnieje pewien szereg kluczowych kwestii, które sprawiają, że breadcrumbs powinno znaleźć się na stronie, szczególnie tej mocno rozbudowanej.

 1. 1. Okruszki pomagają w organizacji i porządkowaniu struktury strony.
 2.  
 3. 2. Dzięki nim nie tylko użytkownicy mają ułatwione zadanie nawigacji, ale także roboty wyszukiwarek traktują takie dane przyjaźnie. Indeksacja przebiega sprawniej i skuteczniej.
 4.  
 5. 3. Dzięki okruszkom tworzy się tzw. linkowanie wewnętrzne, co z punktu widzenia pozycjonowania robotów jest jak najbardziej działaniem na korzyść witryny i odwiedzających ją osób.
 6.  
 7. 4. Okruszki ułatwiają nawigację zarówno na stronie uruchamianej na komputerze, jak i na tablecie, czy telefonie komórkowym.
Jakich błędów unikać podczas wdrażania breadcrumbs?

Istnieją okoliczności, kiedy okruszków nie należy stosować bądź w trakcie ich wdrażania pojawiają się istotne błędy. Kiedy zatem należy zastanowić się nad celem i sposobem implementacji menu okruszkowego?

 1. 1. Pamiętaj, że w przypadku telefonów komórkowych ich wyświetlacz nie pozwala na wyświetlanie dużej ilości tekstu, a nawigacja jest nieco ograniczona. Zastosowanie dobrze zaprojektowanego menu okruszkowego pozwoli użytkownikowi szybciej przejść na właściwą stronę, bez konieczności przeglądania zakładek menu głównego.
 2.  
 3. 2. Jeśli struktura strony jest nieuporządkowana, okruszki mogą prowadzić do stron, które nie są powiązane tematycznie bądź nie są kategorią przypisaną poszczególnym stronom. Dbając o strukturę strony okruszki także będą wyświetlać się prawidłowo i ułatwiać nawigację.
 4.  
 5. 3. Pamiętaj o tym, by nie stosować okruszków na stronach posiadających tylko kilka zakładek. Jeśli Twoja strona jest wizytówką, czy prostym portfolio, okruszki będą bezcelowe. Nie wpłyną na nawigację, a jedynie dostarczą niepotrzebnych elementów na stronie.
 6.  
 7. 4. Odpowiednio uporządkuj okruszki. Istnieje niepisana zasada, że najlepszym miejscem na breadcrumbs jest umieszczenie tego elementu z lewej strony u góry witryny. Pierwszy okruszek linkuje do strony głównej, kolejny do kategorii, następnie podkategorii, danego produktu lub wpisu – zgodnie z zasadą “od ogółu do szczegółu”.
5/5

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Henryka Rodakowskiego 13, 41-219 Sosnowiec

[email protected]

+48 571-902-864

Pomówmy o interesach...

Na stronie

Na blogu

Social Media

ważne informacje